Oskar Bober

żużel w Lublinie
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
istred
Trener
Posty: 7218
Rejestracja: 27 stycznia 2004, o 20:38
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#651 Postautor: istred » 31 sierpnia 2018, o 10:59

Ge(L)o pisze:
istred pisze:50 tys zł dla 21 latka, któremu w tym roku spłoną bus to łagodna kara?

Mając świadomość, że mi bus spłonął i z kasą krucho to się nachlam w tygodniu jak już muszę, a nie noc przed meczem.
Kara moim zdaniem adekwatna do czynu. Ostatnia przestroga. I jeśli Oskar zakończy karierę to znaczy, że jest kiepskim zawodnikiem (za rok pierwszy sezon wśród seniorów), a nie efekt słusznej kary za przewinienie.
To w jakim celu GKSŻ ustala fakultatywność kar? Niech w takim razie napiszą, że zawieszenie jest obligatoryjne, łącznie z karą pieniężną. Wtedy będziemy mieli jasność i o takiej karze faktycznie można byłoby wtedy powiedzieć, że jest łagodna, bo w dolnym wymiarze zagrożenia.

W sprawie Oskara mogło się skończyć jedynie na karze pieniężnej, mogło się skończyć na zawiasach, w ostateczności mogło się skończyć jedynie na krótkiej karze zawieszenia. Skończyło się na kumulacji wszystkiego co możliwe. Jedynie dożywotniej dyskwalifikacji nie dostał, a to wykluczałoby pozostałe kary.

Każdy ma swoje zdanie na temat czy czyn był poważny czy nie. Natomiast to GKSŻ ustala kary za dany czyn - pośrednio wskazując na wagę danego wykroczenia. W przypadku czynu Oskara kary są jasno określone i Oskar dostał prawie wszystko co jest możliwe, a nawet trochę więcej, bo dyskwalifikacji w zawiasach i jednocześnie dyskwalifikacji bez zawiasów regulamin nie przewiduje.
Obiektywnie jest to kara bardzo surowa. Nieadekwatna do okoliczności i moim zdaniem, w związku z tym niezgodna z regulaminem.
Ostatnio zmieniony 31 sierpnia 2018, o 11:01 przez istred, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gelo
Leszek Demski
Posty: 13180
Rejestracja: 23 września 2002, o 12:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#652 Postautor: Gelo » 31 sierpnia 2018, o 11:01

Też nie mogę zrozumieć z czego tu się cieszyć i co popierać. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie - ale co by ci kibice powiedzieli jakby dzisiaj doszło do powtórki scenariusza z barażu 2007 roku? Kara dla klubu za wybryk Oskara - jest bardzo surowa.

ermen
Zawodowiec
Posty: 1255
Rejestracja: 2 lipca 2004, o 10:39

Re: Oskar Bober

#653 Postautor: ermen » 31 sierpnia 2018, o 11:02

istred pisze: Zastanawia mnie jedynie na czym polega "łagodność" tej kary według niektórych?
50 tys zł dla 21 latka, któremu w tym roku spłoną bus to łagodna kara?


Przepisy Dyscyplinarne Sportu Żużlowego
Rozdział 4
Rodzaje przewinień dyscyplinarnych zawodników i wymiar kar
Art. 319.
15) za uczestnictwo w zawodach pod wpływem alkoholu:
- kara pieniężna 50000 zł oraz wykluczenie do końca zawodów,

Jeśli chodzi o karę pieniężną to regulamin nie przewiduje innej kwoty. Jest 50 tys!
Każdemu jego Everest...

Awatar użytkownika
tezetomaniak
Trener
Posty: 4466
Rejestracja: 12 lipca 2007, o 21:37

Re: Oskar Bober

#654 Postautor: tezetomaniak » 31 sierpnia 2018, o 11:04

Wrzuci sobie w koszty.

Awatar użytkownika
istred
Trener
Posty: 7218
Rejestracja: 27 stycznia 2004, o 20:38
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#655 Postautor: istred » 31 sierpnia 2018, o 11:05

Wiem. Tylko nie ma obligu żeby taką karę zastosować.
Oprócz tego regulamin przewiduje możliwość obniżenia kary o połowę.

Awatar użytkownika
$korzen$
Trener
Posty: 3581
Rejestracja: 6 lutego 2003, o 20:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#656 Postautor: $korzen$ » 31 sierpnia 2018, o 11:17

Przypominam, bo o pewnych faktach Panowie zapominacie.

Na chwile przed rozpoczeciem spotkania Oskar mial prawie 0,5 promila w wydychanym powietrzu. We krwi bylo tego "troche" wiecej. Chlopak chcial wystapic w spotkaniu bedac pod wplywem alkoholu. Ciekawe co byscie powiedzieli, jakby wsadzil kogos w plot a po fakcie okazalo by sie, ze byl wczorajszy. Tak samo ciekaw jestem, czy byscie tak ochoczo pisali o odwolaniach czy skroceniach kary, jakby w tym spotkaniu mial wystapic np. wasz syn-ojciec-kolega.

Na prawde mysleliscie, ze to sie rozejdzie po kosciach? Ciekaw tez jestem co byscie pisali, jakby w podobny sposob wpadl taki Lebediew czy mlody Szczepaniak. :cool:

Patrzcie troche dalej niz na czubek wlasnego nosa czy tez interes klubu. Ja, obiektywnie, uwazam ze kara jest absolutnie adekwatna do czynu.

blajar
Trener
Posty: 2564
Rejestracja: 5 października 2017, o 16:01
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#657 Postautor: blajar » 31 sierpnia 2018, o 11:29

Złotówy z Gniezna poczuły, że jest trochę grosza do wyciągnięcia i cisną dalej.
https://sportowefakty.wp.pl/zuzel/77437 ... z-ze-speed
Coś mi się wydaje, że nie przewidzieli awansu do PO i teraz w kasie pusto, a dodatkowe minimum dwa mecze trzeba odjechać stąd czepią się wszystkiego, co może przynieść parę złotych.
"To ride with empty head" - jechać z "czystą głową", by Ł. Benz :lol:

Apocalips
Zawodowiec
Posty: 1498
Rejestracja: 31 marca 2003, o 15:33
Lokalizacja: Warszawa/Lublin
Kontakt:

Re: Oskar Bober

#658 Postautor: Apocalips » 31 sierpnia 2018, o 11:31

Jasne, może i adekwatna, ale niezgodna z regulaminem. Oskar dostał karę finansową i 2 x zawieszenie. Na miesiąc i na rok w zawieszeniu na 2 lata. Który punkt regulaminu umożliwia podwójne zawieszenie zawodnika?! Chcieli nam dowalić i dowalili. Poraz kolejny pokazali, że są leśnymi dziadkami i nie ogarniają własnego regulaminu. Mam nadzieję, że to tylko zmobilizuje wszystkich do dania z siebie 120%, bo tylko w takiej sytuacji widzę szansę na nas bezpośredni awans. MOTOR!!!
"Bo serce bije mocniej niż pięści..." - Motor 1950 Lublin

Pozdrawiam - Apocalips

Awatar użytkownika
$korzen$
Trener
Posty: 3581
Rejestracja: 6 lutego 2003, o 20:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#659 Postautor: $korzen$ » 31 sierpnia 2018, o 11:38

Gdyby faktycznie chcieli nam tak "dowalic" to Oskara z pewnoscia nie zobaczyli bysmy juz w tym sezonie na torze. Tak uwazam.

Awatar użytkownika
GIGI
Trener
Posty: 2673
Rejestracja: 27 marca 2003, o 11:07

Re: Oskar Bober

#660 Postautor: GIGI » 31 sierpnia 2018, o 11:45

Rzeczywiscie wyglada na to ze Gniezno nie odpusci!

Awatar użytkownika
Torsen
Trener
Posty: 4245
Rejestracja: 14 października 2005, o 16:24
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#661 Postautor: Torsen » 31 sierpnia 2018, o 11:46

Regulamin jest tak napisany, że nie wiadomo do końca, czy za jedno przewinienie dyscyplinarne można zastosować tylko jedną karę spośród wymienionych w części szczegółowej, czy można stosować łącznie kilka.
Ogólne przepisy dyscyplinarne PZM przewidują, że karę pieniężną można orzec obok innych kar nawet, jeśli taka kara w części szczegółowej nie jest przewidziana. Można z tego wnioskować, że innych kar w ogóle nie można stosować łącznie, albo (raczej) że innych kar nie można orzekać, jeśli nie są przewidziane w części szczegółowej.
Dalej, przepisy żużlowe zawierają katalog szczególnych środków dyscyplinarnych i podstawę do ich wymierzania obok kar i środków dyscyplinarnych (art. 305 ust. 4 Przepisów Dyscyplinarnych Sportu Żużlowego), co oznacza, że innych kumulacji dokonywać nie można.
Z kolei katalog kar za uczestnictwo w zawodach pod wpływem alkoholu ostatecznie wszystko mąci, bo przewiduje:
- karę pieniężną 50.000 zł oraz wykluczenie do końca zawodów
- zawieszenie na czas od 1 do 24 miesięcy
- dyskwalifikację
I tu się zaczyna zabawa. Karę pieniężną w sztywnej kwocie 50 tysięcy orzeka się łącznie z wykluczeniem do końca zawodów. Pytanie, jak organ dyscyplinarny, czyli GKSŻ (art. 301 ust. 1), ma w trakcie zawodów orzec KARĘ wykluczenia do końca zawodów? Nie może, bo jej (GKSŻ) nie ma na meczu. Może to zrobić po meczu weryfikując jego wynik. Wykluczenie do końca zawodów, które spotkało Oskara, nie było karą dyscyplinarną, tylko decyzją sędziego (art. 53 ust. 4 pkt 1 Regulaminu Zawodów Motocyklowych na Torach Żużlowych). Skoro Oskar został wykluczony do końca zawodów decyzją sędziego, to jak można było orzec wobec niego później KARĘ wykluczenia do końca zawodów, w których nie jechał? A skoro nie można było, to nie można też było orzec kary pieniężnej 50.000 zł, bo te dwie akurat można orzec tylko łącznie.
Skoro natomiast orzeczono wobec Oskara karę 50.000 zł, to znaczy, że po raz drugi wykluczono go do końca zawodów z tych samych zawodów.
Na pewno nie można łącznie orzec dyskwalifikacji i zawieszenia, bo jest to kompletnie bez sensu - kary te częściowo pokrywają się zakresami. Można z tego również wnioskować, że łączne orzekanie kar nie jest możliwe.
Ogólnie więc, moim zdaniem, kara pieniężna została orzeczona bezprawnie, bo można ją stosować wyłącznie z karą wykluczenia do końca zawodów, której z kolei w stosunku do Oskara nie można było orzec, bo został wykluczony decyzją sędziego. Nawiasem - powinno to było skutkować walkowerem (art. 53 ust. 4 pkt 1).
Skoro jednak zastosowano, to nie można było go dodatkowo zawiesić, nie mówiąc już o jakimś totalnym, kosmicznym absurdzie polegającym na rozbiciu tej kary na dwie i orzeczeniu jednej bezwzględnie, a drugiej w zawieszeniu.
Ja bym to skarżył, jeśli istnieje szansa na szybkie rozpatrzenie środka odwoławczego.
Obrazek
Daniel Jeleniewski: "Jeszcze kupę mogę zrobić."

Awatar użytkownika
istred
Trener
Posty: 7218
Rejestracja: 27 stycznia 2004, o 20:38
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#662 Postautor: istred » 31 sierpnia 2018, o 12:01

$korzen$ pisze:Przypominam, bo o pewnych faktach Panowie zapominacie.
Na chwile przed rozpoczeciem spotkania Oskar mial prawie 0,5 promila w wydychanym powietrzu. We krwi bylo tego "troche" wiecej. Chlopak chcial wystapic w spotkaniu bedac pod wplywem alkoholu. Ciekawe co byscie powiedzieli, jakby wsadzil kogos w plot a po fakcie okazalo by sie, ze byl wczorajszy. Tak samo ciekaw jestem, czy byscie tak ochoczo pisali o odwolaniach czy skroceniach kary, jakby w tym spotkaniu mial wystapic np. wasz syn-ojciec-kolega.

...czyli popełnił czyn, o którym mówi art. 319 pkt 15 regulaminu i tenże przepis przewiduje kary przytaczane tu wielokrotnie.

Dostał najwyższy wymiar kary przewidziany regulaminem (z wyjątkiem dożywocia) plus nieregulaminową dokładkę.
Nic tutaj łagodnego nie ma.

Ja też bym się na miejscu klubu, tudzież zawodnika skarżył.

Awatar użytkownika
MikeMistrz
Senior
Posty: 866
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:29

Re: Oskar Bober

#663 Postautor: MikeMistrz » 31 sierpnia 2018, o 12:01

https://sportowefakty.wp.pl/zuzel/77437 ... z-ze-speed

Ale by się syf zrobił, gdyby im uznali to odwołanie. Wtedy zmieniłaby się kolejność w tabeli, więc i mecze w PO powinny zostać rozegrane w odwrotnej kolejności. No i jeśli by uznać, że Bober nie wziął udziału w zawodach, to zawieszenie chyba też należałoby mu anulować? ;)

Awatar użytkownika
ravajas
Trener
Posty: 4018
Rejestracja: 16 listopada 2003, o 16:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Oskar Bober

#664 Postautor: ravajas » 31 sierpnia 2018, o 12:11

Torsen pisze:Ja bym to skarżył, jeśli istnieje szansa na szybkie rozpatrzenie środka odwoławczego.
Skarżył jako Gniezno, czy jako Lublin?

Awatar użytkownika
papi
Trener
Posty: 4106
Rejestracja: 10 marca 2005, o 08:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#665 Postautor: papi » 31 sierpnia 2018, o 12:13

a któryś klub jest stroną postępowania?

Awatar użytkownika
istred
Trener
Posty: 7218
Rejestracja: 27 stycznia 2004, o 20:38
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#666 Postautor: istred » 31 sierpnia 2018, o 12:17

Na prawde mysleliscie, ze to sie rozejdzie po kosciach? Ciekaw tez jestem co byscie pisali, jakby w podobny sposob wpadl taki Lebediew czy mlody Szczepaniak. :cool:
Nic bym nie pisał, bo Lebiediew czy Szczepaniak mnie nie interesują. Natomiast ocena kary byłaby dokładnie taka sama - surowa. I tu nic do rzeczy nie ma czy się zawodnika lubi czy nie. Tym bardziej, że akurat ja nie jestem jakimś wielkim fanem Bobera.

Awatar użytkownika
Torsen
Trener
Posty: 4245
Rejestracja: 14 października 2005, o 16:24
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#667 Postautor: Torsen » 31 sierpnia 2018, o 12:21

Gniezno na pewno ma o co walczyć, choć oczywiście nie w tym postępowaniu, bo nie są jego stroną. Natomiast walkowera domagają się chyba jednak słusznie.
Co do naszej sytuacji, to też trzeba się dwa razy zastanowić. Nie wiem i już nie chce mi się szukać, czy w tych śmiesznych przepisach jest coś takiego, jak zakaz pogarszania sytuacji ukaranego w ramach zainicjowanego przez niego postępowania odwoławczego, ale na korzystniejsze dla klubu rozwiązanie raczej za bardzo szans nie ma. Skoro kary pieniężnej zastosować się nie da - a moim zdaniem nie da się z przyczyn opisanych wyżej - to pozostaje zawieszenie i dyskwalifikacja. Dyskwalifikacja z oczywistych względów jest zbyt surowa, pozostaje więc zawieszenie. Zawieszenia nie można podzielić na orzeczone w zawieszeniu i orzeczone bezwzględnie, więc zapewne - jeśli nie ma zakazu pogarszania sytuacji w postępowaniu odwoławczym - zmieniliby to na bezwzględne zawieszenie. Najkrótsze to 1 miesiąc, więc na jedno wychodzi.
Obrazek
Daniel Jeleniewski: "Jeszcze kupę mogę zrobić."

Awatar użytkownika
istred
Trener
Posty: 7218
Rejestracja: 27 stycznia 2004, o 20:38
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#668 Postautor: istred » 31 sierpnia 2018, o 12:24

Również uważam, że Gniezno niestety ma racje.
Z drugiej strony nie wierzę żeby ewentualne odwołanie czy to Gniezna czy Bobera odniosło skutek (chyba, że by poszli wyżej i wyszli poza struktury PZMot - o ile w tym przypadku to możliwe). GKSŻ już wiele razy pokazywała, że nie musi się trzymać regulaminów i negatywnych konsekwencji z tego tytułu sobie nie przypominam.

Awatar użytkownika
$korzen$
Trener
Posty: 3581
Rejestracja: 6 lutego 2003, o 20:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#669 Postautor: $korzen$ » 31 sierpnia 2018, o 12:25

Ok, to idzmy na wojenke z gksz, idzmy do sadow-trybunalow czy nawet do Brukseli. Zobaczymy, czy to sie nam oplaci w dluzszej perspektywie czasu. Nie sadze. Mrozek to idealny przyklad jak koncza sie wojenki z GKSZ czy spolka ekstraliga. Prowadza nas za uszy do ekstraligi a wy chcecie isc na wojenki. Bardzo rozsadne rozwiazanie. Jedyne co powinnismy teraz zrobic to skulic uszy i wygrywac spotkania.

Awatar użytkownika
istred
Trener
Posty: 7218
Rejestracja: 27 stycznia 2004, o 20:38
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#670 Postautor: istred » 31 sierpnia 2018, o 12:28

My to znaczy kto? Kibice? Klub?
Motor Lublin nie jest stroną postępowania i nie sądzę, żeby mógł się odwoływać.
Natomiast na miejscu Bobera nie miałbym z tym problemów. Oczywiście zakładam, że zakazy ne peius obowiązują w postępowaniu dyscyplinarnym przed PZMot.

Awatar użytkownika
Gelo
Leszek Demski
Posty: 13180
Rejestracja: 23 września 2002, o 12:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#671 Postautor: Gelo » 31 sierpnia 2018, o 12:32

Gniezno nie ma racji domagając się walkowera!!! Dajmy na to - Bober jest zgłoszony do zawodów, wyjeżdza na próbę toru i łamie nogę. Lekarz stwierdza, że jest niezdolny do jazdy. Gnieznu należy się zatem walkower, bo nie ma czterech Polaków? Jeszcze raz powtórzę - o tym czy skład jest regulaminowy czy nie - decyduje sędzia zawodów. Czy ktoś jest uczestnikiem meczu czy nie - decyduje zgłoszenie do zawodów. Koniec kropka

Awatar użytkownika
MikeMistrz
Senior
Posty: 866
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:29

Re: Oskar Bober

#672 Postautor: MikeMistrz » 31 sierpnia 2018, o 12:33

Kwestia interpretacji czy Bober uczestniczył w meczu, ale wydaje mi się abstrakcją, żebyśmy dostali walkowera za to, że nie był zgłoszony, a jednocześnie żeby był zawieszony za udział w meczu pod wpływem alkoholu. :D

Awatar użytkownika
Torsen
Trener
Posty: 4245
Rejestracja: 14 października 2005, o 16:24
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#673 Postautor: Torsen » 31 sierpnia 2018, o 12:35

W regulaminie masz wprost napisane, że jeśli zawodnika przedmucha się przed pierwszym biegiem, to ponownie sprawdza się, czy skład drużyny jest regulaminowy nie licząc przedmuchanego. Bez Bobera było za mało Polaków. I dopiero tu jest koniec i kropka.
Obrazek
Daniel Jeleniewski: "Jeszcze kupę mogę zrobić."

Awatar użytkownika
$korzen$
Trener
Posty: 3581
Rejestracja: 6 lutego 2003, o 20:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#674 Postautor: $korzen$ » 31 sierpnia 2018, o 12:36

My czyli klub.

Cale te wasze rozpiski, paragrafy i prawnicze poematy nie maja sensu. Dzisiaj jedziemy polfinal z Daugavpils i nikt poza Torsenem, Istredem i ewentulnie Oskarem nie zawraca sobie tym glowy. Sa teraz wazniejsze rzeczy. Oskar dal ogromnie ciala, nie ma tutaj dyskusji. Klub dostal uklon z centrali, bo gdyby tylko centrala chciala to zobaczyl bys na torze Oskara najwczesniej w sierpniu.... 2020 roku. Zobaczysz go byc moze w rewanzowym finale. Jak nam fart dopisze to moze nawet w obydwu finalach. Dlatego dajcie juz na luz i trzymajcie dzisiaj kciuki za chlopakow. Nikt w klubie nie bedzie szedl na wojne z centrala - to jest najgorsze co mozemy obecnie zrobic. A ze kolega Istred czy Torsen nie bedzie mogl popuscic wodzy prawniczej fantazji... coz, zycie... i trzeba z tym jakos zyc.

Awatar użytkownika
istred
Trener
Posty: 7218
Rejestracja: 27 stycznia 2004, o 20:38
Lokalizacja: Lublin

Re: Oskar Bober

#675 Postautor: istred » 31 sierpnia 2018, o 12:39

Podobno nie ma jasnych przepisów...

Kod: Zaznacz cały

4. W przypadku, gdy u zawodnika stwierdzono pozytywny wynik badania na obecność
w organizmie alkoholu lub środków odurzających, jest on wykluczony
do końca zawodów, przy czym:
1) jeżeli badanie wykonane było przed rozpoczęciem pierwszego biegu zawodów
drużynowych, nie dopuszcza się dokonania zmiany w zgłoszeniu
do zawodów, co dla zawodów o mistrzostwo Polski i nagrody PZM / SE
oznacza, że [u]o godzinie rozpoczęcia zawodów, podanej w zawiadomieniu
o zawodach, w parku maszyn musi być regulaminowa liczba zawodników,
nie licząc tego zawodnika,[/u] ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi
z przepisów o KSM, o ile takie przepisy obowiązują w danych zawodach,
Teoretycznie GKSŻ może uznać, że:
1) sankcje powinny wynikać wyłącznie z przepisów o KSM - takich przepisów obecnie nie ma,
2) przepis odnosi się wyłącznie do regulaminowej liczby zawodników. Liczba zawodników, nie licząc Bobera to 6 i jest to liczba zawodników pozwalająca startować w drużynie w zawodach. O narodowościach zawodników przepis nic nie mówi.