Regulaminy sportu żużlowego

żużel w Lublinie
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kshyhu
Zawodowiec
Posty: 1234
Rejestracja: 1 lipca 2009, o 12:18
Lokalizacja: Suavineq

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#626 Postautor: Kshyhu » 7 listopada 2017, o 10:53

Hayden pisze:Malutkim i oczywiście niejedynym ku temu kroczkiem są jednolite kevlary dla zawodników aby wyglądali jak drużyna a nie zbieranina z łapanki.


A ja jak patrzę na to, co się dzieje na rynku, jak każdy zawodnik tylko goni za kasą i w d... ma jakiekolwiek przywiązanie do barw klubowych, co roku reprezentuje inny klub, to mam właśnie poczucie, że w każdym jednym klubie mamy zbieraninę. Owszem, okienko transferowe i budowanie składu na nowy sezon to masa emocji, ale nie mogę się wyzbyć wrażenia, że w tej całej, rozkręconej do granic wytrzymałości, karuzeli transferowej gdzieś zagubiliśmy to, co w tym wszystkim jest najważniejsze. Ale to tylko moje zdanie.
Motor mocnyj!

Awatar użytkownika
Dobromir
Zawodowiec
Posty: 1483
Rejestracja: 16 marca 2003, o 10:46
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#627 Postautor: Dobromir » 7 listopada 2017, o 10:58

Oj widzę że wszystkim się wzieło na wspominki hehe. Ja zdecydowanie wolałem czasy pstrokacizny czyli każdy w innym kombinezonie ale zdaje sobie sprawę, że wraz z rozwojem dyscypliny musiało się to skończyć. Pamiętam, że zawsze po wejściu na stadion leciało się pod park maszyn zobaczyć jaki obcokrajowiec jedzie u przyjezdnych i zazwyczaj było go widać już z dala bo miał czysty obszyty sponsorami kombinezon na tle większości umorusanych krajowych wyrobników.

Awatar użytkownika
istred
Trener
Posty: 7218
Rejestracja: 27 stycznia 2004, o 20:38
Lokalizacja: Lublin

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#628 Postautor: istred » 7 listopada 2017, o 11:13

Ja z kolei pamiętam jak lubelscy kibice z zazdrością patrzyli na drużyny w jednolitych kewlarach i były wieczne pytania - kiedy u nas drużyna będzie tak wyglądała. Pewnie można sporo wpisów na tym forum wygrzebać :)

Moim zdaniem profesjonalizacja to jedyny słuszna droga i jednolite kombinezony to podstawa. Tak jest we wszystkich sportach, choćby motorowych - F1, MOTO GP czy nawet rajdy samochodowe i do tego trzeba dążyć w żużlu.
Co do przywiązania do barw klubowych to mam wrażenie, że teraz wygląda to naprawdę nieźle, przynajmniej w ekstralidze. Przecież praktycznie w każdym klubie jest kilku zawodników, którzy jeżdżą od lat, a takich, którzy co roku zmieniają drużynę jest niewielu.
Generalnie żużel jest coraz bardziej profesjonalny, a dla zawodników jest to po prostu zawód i ciężko oczekiwać, że będą kierować się sentymentami.

Zaratustra
Kadrowicz
Posty: 1523
Rejestracja: 10 marca 2005, o 10:24
Lokalizacja: Lublin

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#629 Postautor: Zaratustra » 7 listopada 2017, o 11:24

Ja również pamiętam, jak z utęsknieniem czekaliśmy na "Bogdankowe" kewlary. Jednakowe stroje to już teraz norma i odwrotu raczej od tego nie będzie. Tylko trzeba mieć dobrego "krawca" i podstawowy zmysł estetyki. Bez tego ani rusz ;)

Awatar użytkownika
Kargolo
Trener
Posty: 4414
Rejestracja: 26 sierpnia 2011, o 10:55

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#630 Postautor: Kargolo » 7 listopada 2017, o 11:26

W NASCAR zawodnicy z jednego teamu mają różne kolory aut i kombinezonów i bardzo fajnie, kolorowo to wygląda.

Awatar użytkownika
RadeKas
Trener
Posty: 4863
Rejestracja: 5 listopada 2003, o 19:06
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#631 Postautor: RadeKas » 7 listopada 2017, o 11:36

A w Formule 1 nie mają i też bardzo fajnie to wygląda.
Richie Faulkner:
Good morning Poland! You were fuckin unreal last night!You blew the roof off!! It was an honor to play for you all.

Awatar użytkownika
grzesieck
Trener
Posty: 6067
Rejestracja: 22 maja 2003, o 19:59

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#632 Postautor: grzesieck » 7 listopada 2017, o 12:09

Kargolo pisze:W NASCAR zawodnicy z jednego teamu mają różne kolory aut i kombinezonów i bardzo fajnie, kolorowo to wygląda.


w sumie dobre porownanie, bo NASCAR to sport dla amerykanskich redneckow z malych miasteczek, a zuzel jest podobny postrzegany przez nie-zuzlozjebow :)
METHANOL ADVENTURE TEAM

Awatar użytkownika
Kargolo
Trener
Posty: 4414
Rejestracja: 26 sierpnia 2011, o 10:55

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#633 Postautor: Kargolo » 7 listopada 2017, o 13:00

grzesieck pisze:
Kargolo pisze:W NASCAR zawodnicy z jednego teamu mają różne kolory aut i kombinezonów i bardzo fajnie, kolorowo to wygląda.


w sumie dobre porownanie, bo NASCAR to sport dla amerykanskich redneckow z malych miasteczek, a zuzel jest podobny postrzegany przez nie-zuzlozjebow :)

Dokładnie tak to wygląda i stąd to porównanie ;) Czekałem tylko kto pierwszy zwróci na to uwagę :)
RadeKas pisze:A w Formule 1 nie mają i też bardzo fajnie to wygląda.

Dla mnie akurat niefajnie. Wolę jak motosport jest kolorowy. Ale różne są gusta jak widać ;) Poza tym ze względu na specyfikę jest tam po dwóch zawodników w jednakowym ubarwieniu. Jak w żużlowym meczu ligowym są tylko dwa rodzaje kevlarów na 14 zawodników to jak dla mnie wygląda to monotonnie. A przydałoby się trochę polotu i finezji w tej smutnej jak ... lidze ;)

Awatar użytkownika
InDorka
Zawodowiec
Posty: 1134
Rejestracja: 25 kwietnia 2004, o 11:26
Lokalizacja: Lublin

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#634 Postautor: InDorka » 7 listopada 2017, o 15:54

Odbiegam od głównego motywu kewlarów, ale zainteresowało mnie zdjęcie wklejone przez Gela.
Ńie znam żużla z tamtych lat i zastanawiam się gdzie ubyło 5000 miejsc na stadionie.Po pięciocyfrowych numerach telefonów obstawiam lata 80, zawodników z tamtych lat nie znam oprócz Kępy i Głogowskiego.

Pojemność dzisiejsza 13 000

W roku ze zdjęcia. 18 000
Rekordowa frekwencja 30 000 - II liga, w wygranym 4:0 meczu z Resovią Rzeszów, 19 czerwca 1983
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Stadion_MOSiR_Bystrzyca
Gdzie upchnęło się te 12000 ? Skoro przy 10000 kibiców stadion wyglądał na prawie w pełni zapełniony.
~~~~~~~~
"Na pewno" pisze się naprawdę osobno, a "naprawdę" pisze się na pewno razem.
~~~~~~~~

Awatar użytkownika
ravajas
Trener
Posty: 4018
Rejestracja: 16 listopada 2003, o 16:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#635 Postautor: ravajas » 7 listopada 2017, o 16:09

InDorka pisze:Odbiegam od głównego motywu kewlarów, ale zainteresowało mnie zdjęcie wklejone przez Gela.
Ńie znam żużla z tamtych lat i zastanawiam się gdzie ubyło 5000 miejsc na stadionie.Po pięciocyfrowych numerach telefonów obstawiam lata 80, zawodników z tamtych lat nie znam oprócz Kępy i Głogowskiego.

Pojemność dzisiejsza 13 000

W roku ze zdjęcia. 18 000
Rekordowa frekwencja 30 000 - II liga, w wygranym 4:0 meczu z Resovią Rzeszów, 19 czerwca 1983
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Stadion_MOSiR_Bystrzyca
Gdzie upchnęło się te 12000 ?

Fizycznie nic się nie zmieniło, ale podejrzewam, że te różnice wynikają z co najmniej dwóch kwestii: a) zmiana norm obliczania powierzchni na jednego widza; b) montaż krzesełek (co spowodowało, że ludzie nie siedzą już "na śledzia"). Co do frekwencji na meczu z Resovią (o którym opowiadał mi mój tata), to ludzie siedzieli gdzie tylko mogli, stali na koronie, a nawet siedzieli na... torze żużlowym!

Dla ciekawości dodam, że kiedyś trybuny stadionu nie były tak wysokie jak dziś; cały stadion otoczony był trybunami o wysokości takiej, jaka była "pod dachem" (przed przebudową trybuny głównej).

Awatar użytkownika
istred
Trener
Posty: 7218
Rejestracja: 27 stycznia 2004, o 20:38
Lokalizacja: Lublin

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#636 Postautor: istred » 7 listopada 2017, o 16:09

Po pierwsze, pojemność była podawana "na oko" i nie zawsze była zgodna z rzeczywistością.
Po drugie, stadion się trochę zmienił, zamontowano krzesełka. Wcześniej pojemność można było liczyć zakładając, że ludzie wejdą "na ścisk",
Po trzecie, pewnie kilkadziesiąt-sto miejsc ubyło przy budowie obecnej "budy".

Zaratustra
Kadrowicz
Posty: 1523
Rejestracja: 10 marca 2005, o 10:24
Lokalizacja: Lublin

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#637 Postautor: Zaratustra » 7 listopada 2017, o 16:12

To akurat bardzo proste. Co prawda (z racji wieku) pamiętam (słabo)tylko samą końcówkę lat 80-tych, oraz (dobrze) lata późniejsze ;) ale ludzie wciśnięci byli wszędzie. Na ławkach siedziało się tak gęsto, że żadna temperatura nie była straszna, bo było jak w termosie :cool: Na schodach, na górze pod barierkami, wszędzie stali, siedzieli ludzie. Ja pamiętam mecze żużla, gdzie wysyłało się jednego członka rodziny trzy godziny przed meczem z kocykiem na stadion, żeby zajął jakąś część ławki :)

Awatar użytkownika
$korzen$
Trener
Posty: 3581
Rejestracja: 6 lutego 2003, o 20:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#638 Postautor: $korzen$ » 7 listopada 2017, o 16:15

Za Nielsena byli nawet tacy wariaci, ktorzy wdrapywali sie na pobliskie drzewa, do dzisiaj zastanawiam sie, jak oni to zrobili.

Awatar użytkownika
Gelo
Leszek Demski
Posty: 13184
Rejestracja: 23 września 2002, o 12:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#639 Postautor: Gelo » 7 listopada 2017, o 16:29

Coś mi pachnie teraz powtórką z rozrywki :). Już na finale z Gnieznem patrzyłem po drzewach :) Do tego jeszcze dachy na budynkach Startu oczywiście (tam gdzie grała Ira już nie ma)

Susic
Junior
Posty: 364
Rejestracja: 10 marca 2005, o 10:12
Lokalizacja: Lublin/Warszawa

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#640 Postautor: Susic » 7 listopada 2017, o 17:13

$korzen$ pisze:Za Nielsena byli nawet tacy wariaci, ktorzy wdrapywali sie na pobliskie drzewa, do dzisiaj zastanawiam sie, jak oni to zrobili.


Było co najmniej jedno łatwo dostępne drzewo przy budynku Startu, w okolicy parkingu polewaczki i traktorów.
Co najmniej jeden mecz oglądałem z tego drzewa, zdarzyło się też oglądać z dachu ww budynku.

A liczba kibiców - była "na oko" w zależności od deklarowanej pojemności stadionu. Widownia tegorocznego meczu z Gnieznem szacowana na 9-12tys., 25 lat temu szacowana byłaby na 16-20tys.
Mateusz Borowicz o jeździe na przyczepnej nawierzchni: "Lubię czuć motocykl, to że parzy mnie w tyłek i jedzie do przodu."

Czarek
Trener
Posty: 5251
Rejestracja: 16 marca 2004, o 10:50

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#641 Postautor: Czarek » 7 listopada 2017, o 19:11

$korzen$ pisze:Za Nielsena byli nawet tacy wariaci, ktorzy wdrapywali sie na pobliskie drzewa, do dzisiaj zastanawiam sie, jak oni to zrobili.


Na inauguracyjny mecz z ROW-em sprzedano 10 tys. biletów. Ile osób mogło wejść bez biletu? Góra 3 tys.?
W bajki podchmielonych Januszy o 30 tys. na stadionie przy Zygmuntowskich wierzą już tylko dzieciaki. Oto 30 tys. ludzi:
Obrazek
Dyktator forum: Czarek ban na tydzień, reszta ostrzeżenia.

meesha
Trener
Posty: 7574
Wiek: 43
Rejestracja: 30 marca 2004, o 23:44
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#642 Postautor: meesha » 7 listopada 2017, o 20:25

15 tysięcy to max ile mogło wtedy być. Czyli dolna trybuna ze zdjęcia powyżej. Resztę można włożyć między bajki...
T. Lorek: Gdyby ktoś obudził cię w środku nocy i zapytał: z czym kojarzy ci się Polska, to co byś odpowiedział?

H. Nielsen: Nie zdążyłbym przetrzeć oczu, a już mówiłbym o pierwszym występie w meczu ligowym w barwach Motoru Lublin. 1990 rok...

Czarek
Trener
Posty: 5251
Rejestracja: 16 marca 2004, o 10:50

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#643 Postautor: Czarek » 7 listopada 2017, o 20:32

meesha pisze:15 tysięcy to max ile mogło wtedy być. Czyli dolna trybuna ze zdjęcia powyżej. Resztę można włożyć między bajki...


Nawet tyle nie było. Przecież przy Zygmuntowskich nie ma trybun dookoła toru. Poza tym są niższe niż dolna część stadionu ze zdjęcia (stadion Legii).
Dyktator forum: Czarek ban na tydzień, reszta ostrzeżenia.

bartollo
Senior
Posty: 668
Rejestracja: 20 września 2017, o 23:36

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#644 Postautor: bartollo » 7 listopada 2017, o 20:37

Na lawkach siedzi sie inaczej niz na krzeselkach. Poza tym ludzie stali na schodach i koronie. Mam zdjecie z tamtych czasow i moim zdaniem z 15 bylo.

meesha
Trener
Posty: 7574
Wiek: 43
Rejestracja: 30 marca 2004, o 23:44
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#645 Postautor: meesha » 7 listopada 2017, o 20:38

Można przyjąć ze na miejscu obecnych 3 krzesełek na ławce siedziało 4 osoby, biorąc pod uwagę dzieci może 4,3 ;) ale nie więcej. Ówczesne władze lubily sobie zawyzac pojemność stadionów zeby się pochwalić frekwencja na dozynkach i tym podobnych imprezach...
T. Lorek: Gdyby ktoś obudził cię w środku nocy i zapytał: z czym kojarzy ci się Polska, to co byś odpowiedział?

H. Nielsen: Nie zdążyłbym przetrzeć oczu, a już mówiłbym o pierwszym występie w meczu ligowym w barwach Motoru Lublin. 1990 rok...

Awatar użytkownika
Gelo
Leszek Demski
Posty: 13184
Rejestracja: 23 września 2002, o 12:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#646 Postautor: Gelo » 7 listopada 2017, o 20:39

Do tego wszystkiego tylko jedno małe ale... jak obliczyć ludzi stojących na koronie w kilku rzędach? Są miejsca, że stoi jeden za drugim a są, że czterech stoi za sobą. Dopóki nie będzie kołowrotków wszelkie dane będą szacunkowe

Czarek
Trener
Posty: 5251
Rejestracja: 16 marca 2004, o 10:50

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#647 Postautor: Czarek » 7 listopada 2017, o 20:41

Gelo pisze:Do tego wszystkiego tylko jedno małe ale... jak obliczyć ludzi stojących na koronie w kilku rzędach? Są miejsca, że stoi jeden za drugim a są, że czterech stoi za sobą. Dopóki nie będzie kołowrotków wszelkie dane będą szacunkowe


Aż cztery rzędy na koronie w latach 90-tych? Szczupli byliśmy wtedy :)
Dyktator forum: Czarek ban na tydzień, reszta ostrzeżenia.

Awatar użytkownika
InDorka
Zawodowiec
Posty: 1134
Rejestracja: 25 kwietnia 2004, o 11:26
Lokalizacja: Lublin

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#648 Postautor: InDorka » 8 listopada 2017, o 11:01

Siedzenie na schodach średnio mnie przekonuje, bo w '13 roku na meczu reprezentacja-mistrzowie świata przez strasznie długie wchodzenie na stadion, siedziałam właśnie na schodach,
a wysoka frekwencja to było ok. 7 000 ludzi.
Dzięki wszystkim za wyjaśnienia.
Jednak uwaźam, że największą korzyścią z tej dyskusji jest powrót na forum meeshy.
Bardzo lubiłam czasy, kiedy bywał tu regularnie.
~~~~~~~~
"Na pewno" pisze się naprawdę osobno, a "naprawdę" pisze się na pewno razem.
~~~~~~~~

jerry78
Trener
Posty: 4535
Rejestracja: 16 czerwca 2007, o 20:18
Lokalizacja: Lublin

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#649 Postautor: jerry78 » 25 października 2018, o 11:12

Regulamin w pewnych aspektach zmienia się niemal co roku, więc warto odświeżyć temat.

Co prawda jeszcze to tylko niezatwierdzona propozycja, ale znając życie to zostanie zaakceptowana wola prezesów.
Generalnie wszystko jednak zmierza ku temu, by każdy zespół II-ligowy mógł zaprosić na mecze jednego gościa, według uznania: albo juniora do lat 21 na pozycje 6-7 i 14-15, albo rezerwowego do lat 23 na pozycje 1-5, 9-13.

Drugim ważnym rozstrzygnięciem zebrania prezesów w Krakowie była decyzja w sprawie poszerzenia składów pierwszoligowych zespołów o pozycje 8 i 16. Włodarze zespołów Nice 1.LŻ nie zdecydowali się jednak pójść śladem PGE Ekstraligi. Tylko trzy kluby były za poszerzeniem składów.

https://www.przegladsportowy.pl/zuzel/n ... em/ejemj5v

Taka zmiana byłaby bardzo dobra dla naszych juniorów (np. Peronia, Kuromonowa), którzy żeby jeździć jako juniorzy w lidze (np. w Krośnie) nie musieliby odchodzić na wypożyczenie z Motoru.
Z drugiej strony w piątek Lambert w Motorze a w niedzielę w Krośnie? wow. Ciekawe

blajar
Trener
Posty: 2563
Rejestracja: 5 października 2017, o 16:01
Lokalizacja: Lublin

Re: Regulaminy sportu żużlowego

#650 Postautor: blajar » 25 października 2018, o 11:18

Mam nadzieje, że Lambo to ma ostre restrykcje w kontrakcie. Nie widzę opcji, żeby w przyszłym roku szalał gdzieś jeszcze poza Polską, Szwecją i Anglią. I tak dojdzie Mu rola rezerwowego w GP plus pewnie sporo występów indywidualnych.
"To ride with empty head" - jechać z "czystą głową", by Ł. Benz :lol: