Wyciszają żużel

liga polska, ligi zagraniczne, GP
Wiadomość
Autor
Koper
Trener
Posty: 5486
Wiek: 43
Rejestracja: 8 października 2004, o 00:48
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Wyciszają żużel

#1 Postautor: Koper » 12 października 2009, o 17:24

Żużlowcy pojadą nadal w lewo i bez hamulca, za to ciszej

Od nowego sezonu żużlowcy będą używać nowych tłumików, bo dyrektywy unijne zakładają obniżenie liczby decybeli, na które narażeni mogą być mieszkańcy. Na stadionach będzie ciszej, ale czy atrakcyjniej? - Nie wydaje mi się, hałas to nieodłączny element tego sportu - mówi Zenon Plech, legenda polskiego żużla

Zbigniew Boniek, najsłynniejszy polski piłkarz i wielki fan żużla, powiedział kiedyś o speedwayu, że to jedyna dyscyplina, która działa na wszystkie zmysły. Coś w tym jest. Wzrok to oczywiste. Węch, bo wielu ludzi wraca na stadion dla zapachu palonego castrolu, choć mówi się potocznie o palonym metanolu. I wreszcie słuch. Warkot, ryk czy hałas motocykli kojarzony jest z każdym sportem motorowym, ale zwłaszcza z żużlem.

Dyrektywa Unii Europejskiej 2002/49/WE zakłada, że mieszkańcy wspólnoty nie mogą być narażeni na więcej niż 85 decybeli, a nocą na 65 decybeli. Tłumiki, których w ostatnich latach używali żużlowcy, nie spełniają tych norm, wyciszają bowiem warkot motocykla tylko do 98 decybeli. Ponieważ nie ma już możliwości, aby speedway uniknął "procesu wyciszania" (inne sporty motorowe też objęły zmiany), od nowego sezonu będzie obowiązywał nowy rodzaj tłumików. I tu zaczynają się problemy.


Początkowo FIM (Międzynarodowa Federacja Motocyklowa) zapowiadał, że wyłączność na dystrybucję nowych tłumików będzie miała słoweńska firma Akrapović. Ale przed Grand Prix Słowenii okazało się, że żużlowcy zgłosili wiele zastrzeżeń. Nowy produkt testowali Emil Sajfutdinow, Sebastian Ułamek, Rune Holta i Hans Andersen. I co się okazało?

- Dla mnie było za wolno i za nudno. Czułem się tak, jakbym jechał motocyklem o pojemności 200 ccm, a nie pięćset. Nie podoba mi się taki żużel - powiedział toruńskim "Nowościom" pytany o wrażenia Sajfutdinow.

Po pierwszych próbach nie było wątpliwości - silniki były znacznie wolniejsze, w efekcie wyścig trwał dłużej o mniej więcej pięć sekund. To bardzo dużo. Oznacza to, że właściwie aktualne rekordy toru już nigdy nie zostaną pobite.

- Odpadnie też po części frajda wypełniania programów - komentuje jeden z działaczy żużlowych. - Ludzie wpisują czas każdego biegu i wyczekują, kiedy rekord zostanie pobity. Teraz nie będą mieli na co czekać.

Wówczas, podczas testów, pojawiły się jeszcze inne problemy. Okazało się, że tłumiki nie tylko osłabiają moc silników, ale doprowadzają do ich przegrzewania. A to może prowadzić do poważnych uszkodzeń. Sytuację wykorzystała więc konkurencja, brytyjska firma Prodrive, która skonstruowała własny model tłumika.

Na razie jednak żużlowcy są przeciwni nowym tłumikom, bo poza tym, że szkodzą silnikom, to zapewne będą znacznie droższe. Dotychczasowe kosztowały około 600 złotych, a żużlowiec musi mieć ich około dziesięciu na sezon. Akrapović chciała sprzedawać swój produkt za mniej więcej 1200 złotych za sztukę. - Czołówka sobie poradzi i nie odczuje zmian, ale dla tych z II ligi to dodatkowe wydatki - komentują w środowisku.

Zenon Plech, legenda polskiego żużla, uważa, że na wprowadzeniu tłumików stracą kibice: - Jeśli osłabiają one moc silników, możemy zapomnieć o nowych rekordach toru. A hałas motocykla to nieodłączny element tego sportu, jest jakby wpisany w dyscyplinę. Może pewnym rozwiązaniem są ekrany wyciszające, które mogłyby stanąć na stadionie obok reklam. Ale to tylko pomysł pod rozwagę fachowców.

Komentuje Mirosław Maciorowski: Kochamy ten ryk

Każdy, kto tylko raz był na zawodach żużlowych, mógł nie zapamiętać zawodników, jacy akurat startowali, ale na pewno zapamiętał dwie rzeczy, które stanowią o niewątpliwym uroku tego sportu: huk i zapach. Specyficzna woń spalonego w motocyklach metanolu zapada w pamięć. Ale prawdziwe dreszcze u kibica wywołują gnające z niebywałą prędkością motocykle i towarzyszący im wielki ryk. Wyciszenie go to bzdurny pomysł. To tak jakby z koszykówki usunąć rzuty za trzy punkty, a piłkarzom zakazać strzałów w "okienko" bramki rywala.

Jeszcze bardziej bzdurny jest sam powód wprowadzenia tłumików. Według unijnej dyrektywy mieszkańcy wspólnoty nie mogą być narażeni na hałas. Tyle że motocykle żużlowe nie jeżdżą ani po ulicach miejskich osiedli, ani wśród wiejskich zabudowań, lecz po szczelnie osłoniętej trybunami bieżni stadionu, zwykle położonego na ustroniu. A ludzie, którzy na niego przyszli, przyszli też po to, by tego ryku posłuchać.

Ale unijni biurokraci wiedzą lepiej i dlatego uszczęśliwili nas na siłę.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

Sledzio
Trener
Posty: 2203
Wiek: 39
Rejestracja: 6 lipca 2006, o 14:58
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wyciszają żużel

#2 Postautor: Sledzio » 12 października 2009, o 23:15

Głupota która nie zna granic. To ja sobie nie życzę by mi dzwoń przed kościołem nie grał nad uchem o 6 rano, bo parę razy mnie obudził to nie wiedziałem co się dzieje.

Awatar użytkownika
Cooper
Trener
Posty: 7445
Rejestracja: 4 maja 2004, o 16:33
Lokalizacja: Made in Poland

Re: Wyciszają żużel

#3 Postautor: Cooper » 12 października 2009, o 23:33

Jakas akcja by sie przydala - i powinna ona wyjsc z Polski.
Całe życie w drugiej lidze!- nieaktualne do odwołania :)

Awatar użytkownika
boxing
Kadrowicz
Posty: 1689
Rejestracja: 9 sierpnia 2004, o 22:15
Lokalizacja: Lublin

Re: Wyciszają żużel

#4 Postautor: boxing » 13 października 2009, o 00:14

Na koncertach tez beda ograniczac? :?
Mini-zuzel w Lublinie i mamy co roku swojego Hliba a moze nawet Jonssona!

meesha
Trener
Posty: 7574
Wiek: 43
Rejestracja: 30 marca 2004, o 23:44
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wyciszają żużel

#5 Postautor: meesha » 13 października 2009, o 00:41

Ja mysle, ze trzeba jakis protest "namase" zorganizowac :idea: Musimy sie tez dogadac z fanklubami z innych miast w celu zrobienia jakiegos bojkotu tego gowna czy cos... Dajcie mi tydzien :)
T. Lorek: Gdyby ktoś obudził cię w środku nocy i zapytał: z czym kojarzy ci się Polska, to co byś odpowiedział?

H. Nielsen: Nie zdążyłbym przetrzeć oczu, a już mówiłbym o pierwszym występie w meczu ligowym w barwach Motoru Lublin. 1990 rok...

Awatar użytkownika
RadeKas
Trener
Posty: 4864
Rejestracja: 5 listopada 2003, o 19:06
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wyciszają żużel

#6 Postautor: RadeKas » 13 października 2009, o 01:03

Troche pozno z tymi bojkotami, bo ze to zmienia wiadome jest juz dobre kilka miesiecy.
Richie Faulkner:
Good morning Poland! You were fuckin unreal last night!You blew the roof off!! It was an honor to play for you all.

meesha
Trener
Posty: 7574
Wiek: 43
Rejestracja: 30 marca 2004, o 23:44
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wyciszają żużel

#7 Postautor: meesha » 13 października 2009, o 01:14

Owszem, wiadomo od kilku miesiecy. Nie zmienia to faktu, ze bojkot pierwszej kolejki A.D. 2010 bylby dosc spektakularny :P
T. Lorek: Gdyby ktoś obudził cię w środku nocy i zapytał: z czym kojarzy ci się Polska, to co byś odpowiedział?

H. Nielsen: Nie zdążyłbym przetrzeć oczu, a już mówiłbym o pierwszym występie w meczu ligowym w barwach Motoru Lublin. 1990 rok...

Awatar użytkownika
sting126
Senior
Posty: 929
Rejestracja: 3 września 2009, o 21:41

Re: Wyciszają żużel

#8 Postautor: sting126 » 13 października 2009, o 12:41

boxing pisze:Na koncertach tez beda ograniczac? :?


Oczywiscie,ze nie. Podobnie jak nie beda ograniczac w rajdach samochodowych, Formule 1 i innych sportach. Ktos niestety niezbyt dobrze zrozumial Dyrektywe UE dotyczaca halasu. Wieczorem sprobuje wrzucic najwazniejsze jej postanowienia.
Czas na zmiany :]

Awatar użytkownika
Cooper
Trener
Posty: 7445
Rejestracja: 4 maja 2004, o 16:33
Lokalizacja: Made in Poland

Re: Wyciszają żużel

#9 Postautor: Cooper » 13 października 2009, o 17:47

meesha pisze:Nie zmienia to faktu, ze bojkot pierwszej kolejki A.D. 2010 bylby dosc spektakularny :P


Pytanie czy sensowny (chyba ze piszesz to zartem analogicznym do bojkotu PZPN:) ).

Trzeba jakos ta Unie Europejska zbojkotowac:)
Ostatnio zmieniony 13 października 2009, o 17:56 przez Cooper, łącznie zmieniany 1 raz.
Całe życie w drugiej lidze!- nieaktualne do odwołania :)

meesha
Trener
Posty: 7574
Wiek: 43
Rejestracja: 30 marca 2004, o 23:44
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wyciszają żużel

#10 Postautor: meesha » 13 października 2009, o 17:53

Nie wiem czy zartowalem. Zlamalem podstawowa zasade forumowa czyli "piles nie pisz" :D

Cos w kazdym razie trzeba zadzialac, szczegolnie, ze ponoc wcale nie ma takiej koniecznosci aby ten halas ograniczac w przypadku sportu zuzlowego...
T. Lorek: Gdyby ktoś obudził cię w środku nocy i zapytał: z czym kojarzy ci się Polska, to co byś odpowiedział?

H. Nielsen: Nie zdążyłbym przetrzeć oczu, a już mówiłbym o pierwszym występie w meczu ligowym w barwach Motoru Lublin. 1990 rok...

Awatar użytkownika
sting126
Senior
Posty: 929
Rejestracja: 3 września 2009, o 21:41

Re: Wyciszają żużel

#11 Postautor: sting126 » 13 października 2009, o 17:59

Nie chce mi sie jednak cytowac i analizowac calej dyrektywy wiec najwazniejsza dla nas (kibicow zuzla) rzecz. Jest tam zapis pozwalajacy na podwyzszenie normy halasu jesli dane zjawisko wystepuje w max. 20% dni w roku - przy czym dzien to 12 godzin. W skrocie - jesli na torze nie naginaja zuzlowcy przez 73 dni przez ciagle przez 12 godzin to jest ok.
Czas na zmiany :]

Koper
Trener
Posty: 5486
Wiek: 43
Rejestracja: 8 października 2004, o 00:48
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wyciszają żużel

#12 Postautor: Koper » 14 października 2009, o 15:14

Co nie zmienia faktu ze od nowego sezonu wchodzą nowe tłumiki o czym mozna przeczytac w tym komunikacie:
http://www.pzm.pl/userfiles/2009-pliki/ ... 9_2009.pdf

Awatar użytkownika
Cooper
Trener
Posty: 7445
Rejestracja: 4 maja 2004, o 16:33
Lokalizacja: Made in Poland

Re: Wyciszają żużel

#13 Postautor: Cooper » 14 października 2009, o 18:56

Wychodzi na to, ze ktos tu chce byc swietszy od papieza.
Całe życie w drugiej lidze!- nieaktualne do odwołania :)

go!
Trener
Posty: 3762
Rejestracja: 7 lipca 2003, o 10:23

Re: Wyciszają żużel

#14 Postautor: go! » 15 października 2009, o 11:57

meesha pisze:Ja mysle, ze trzeba jakis protest "namase" zorganizowac :idea: Musimy sie tez dogadac z fanklubami z innych miast w celu zrobienia jakiegos bojkotu tego gowna czy cos... Dajcie mi tydzien :)

Trzeba bylo bojkotowac jak byl jeszcze na to czas i jak namawialem do tego. Teraz to juz sobie mozesz ew. transparent namalowac. "Oni" i tak maja go w dupie.
Ale to jeszcze nic - "wybiorcza" to przeszla sama siebie:
"Ale unijni biurokraci wiedzą lepiej i dlatego uszczęśliwili nas na siłę." Komus sie chyba wyrwalo :P

Awatar użytkownika
Cooper
Trener
Posty: 7445
Rejestracja: 4 maja 2004, o 16:33
Lokalizacja: Made in Poland

Re: Wyciszają żużel

#15 Postautor: Cooper » 15 października 2009, o 18:30

A jakie sa konsekwencje za nie stosowanie sie do tych "norm"?
Całe życie w drugiej lidze!- nieaktualne do odwołania :)

Awatar użytkownika
tezetomaniak
Trener
Posty: 4466
Rejestracja: 12 lipca 2007, o 21:37

Re: Wyciszają żużel

#16 Postautor: tezetomaniak » 15 października 2009, o 20:34


Awatar użytkownika
sting126
Senior
Posty: 929
Rejestracja: 3 września 2009, o 21:41

Re: Wyciszają żużel

#17 Postautor: sting126 » 15 października 2009, o 21:16

Cooper pisze:A jakie sa konsekwencje za nie stosowanie sie do tych "norm"?


Problem jest bardziej zlozony. Ogolnie sporzadza sie opracowania dla miejsc gdzie jest przekroczona norma halasu, jesli spelnia pewne warunki (m.in. czas przez jaki wystepuje - o czym pisalem wyzej) to miasto czy gmina placi kare za kazdy dB przekroczenia. Ale to musi byc spelniony szereg warunkow zeby tak bylo i zuzel ich wszystkich na pewno nie spelnia.
Czas na zmiany :]

Awatar użytkownika
istred
Trener
Posty: 7218
Rejestracja: 27 stycznia 2004, o 20:38
Lokalizacja: Lublin

Re: Wyciszają żużel

#18 Postautor: istred » 27 października 2009, o 21:26

Nie chce mi sie jednak cytowac i analizowac calej dyrektywy

Ktos niestety niezbyt dobrze zrozumial Dyrektywe UE dotyczaca halasu.

Dyrektywa to akt prawny, którego adresatem są państwa członkowskie. Nigdy nie są nim jakieś organizacje, związki sportowe, federacje sportowe, czy obywatele. Także analizowanie dyrektywy w ogóle mija się z celem, bo ona bezpośrednio nie ma dla nas najmniejszego znaczenia.

Sprawa dla mnie wydała się bardzo dziwna więc postarałem się sprawdzić parę rzeczy.

1. Dyrektywa została uchwalona w 2002 roku - 7 lat temu!!! Co do zasady państwo członkowskie ma 2 lata na jej implementowanie (czyli wydanie odpowiedniej ustawy, w której postanowienia dyrektywy wprowadza do krajowego porządku prawnego) i od tego momentu wiąże ona obywateli... Wniosek z tego taki, że zapisy dyrektywy już dawno powinny obowiązywać w Polsce, ale że bywa z tym różnie to sprawdziłem...
2. Dyrektywę implementowano w 2006 roku, czyli obowiązuje w Polsce od 3 lat!!!
3. Sprawdziłem dalej, od tamtego czasu przepisy o hałasie nie zmieniły się, więc w ostatnim czasie nie było żadnych nowych postanowień, które trzeba by było wprowadzać w życie.

Wniosek jest jeden - cała sprawa z tłumikami jest o kant dupy potłuc. Mam wrażenie, że ktoś na siłę chciał jakieś pieniądze na tym zarobić... całe szczęście, ktoś się w porę opamiętał.


PS. A zmiany tłumików i tak nie będzie - http://www.sport.pl/sport/1,65025,71928 ... halas.html

speedway20
Posty: 56
Rejestracja: 24 października 2009, o 10:20
Lokalizacja: Lublin

Re: Wyciszają żużel

#19 Postautor: speedway20 » 4 listopada 2009, o 20:28

To już jest głupota. ;/

Koper
Trener
Posty: 5486
Wiek: 43
Rejestracja: 8 października 2004, o 00:48
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wyciszają żużel

#20 Postautor: Koper » 9 marca 2010, o 20:37


Awatar użytkownika
Cz@rek
Trener
Posty: 2828
Rejestracja: 16 maja 2004, o 15:17
Lokalizacja: lublin

Re: Wyciszają żużel

#21 Postautor: Cz@rek » 19 marca 2010, o 23:18

No i protesty przyniosły odpowiedni skutek. W tym sezonie obowiązują stare i nowe tłumiki.
Myslę że to dobra decyzja.

Koper
Trener
Posty: 5486
Wiek: 43
Rejestracja: 8 października 2004, o 00:48
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wyciszają żużel

#22 Postautor: Koper » 21 marca 2010, o 22:47

Janusz Larek na pzld pisze:Witam,

Oglądałem dziś półófinał kontynentalny IMŚ w Rybniku 1989 roku. Słabo tam startowali zawodnicy Republiki Federalnej Niemiec. Komentator stwierdził, że "być może zawodnicy niemieccy nie otrząsnęli się po słynnej aferze tłumikowej".
Czyżby także wtedy była wojna o tłumiki? Ktoś pamięta, o co wtedy chodziło?


Henryk Majętny na pzld pisze:Nie wiem jak to bylo w 1989 roku w Rybniku, nie bylo mnie tam, ale troche o "aferach" z tlumikami wiem, W 1989 roku byly juz na imprezach
miedzynarodowych przy odbiorze technicznym motocykli robione badania
glosnosci, wiec jedynie Niemcy mogli miec za glosne motocykle. Ale
kombinowano w rozne sposoby z tymi tlumikami. Na zawodach krajowych nie bylo
badania glosnosci, wiec na rozne sposoby kombinowano z tlumikami. Jak
wprowadzono obowiazek posiadania tlumikow, to najczesciej mozna bylo spotkac
tlumiki nalozone na istniejaca rure wydechowa tak, ze spaliny wogole nie
przechodzily przez tlumik. Sedziowie dosc szybko polapali sie, bo
wystarczylo kawalkiem drutu sprawdzic w "dziurze" tlumika. Tlumiki mialy
perforowana blache wewnatrz, co przy pelnej rurze wydechowej mozna bylo
latwo wyczuc. Pozniej po prostu rozpruwano te tlumiki na spawie, bebechy
wyrzucano i spawano powtornie. Tych tlumikow juz w prosty sposob nie dalo
sie sprawdzac. Dopoki nie wprowadzono badania glosnosci - oszukiwali
wszyscy. Sam wielokrotnie widzialem takie scenki : przyjezdza na zawody Hans
Nielsen (pozdrowienia do Lublina) i pierwsze pyta sie czy bedzie badanie
glosnosci, by wiedziec jaki tlumik zalozyc ma mechanik na motocykl. Bo mial
dwa tlumiki w aucie, albo i wiecej. Po badaniach glosnosci, ktore odbywaja
sie dzien przed zawodami, wogole caly odbior techniczny, trzeba bylo
plombowac tlumiki i gazniki, bo tez nielicho oszukiwano na srednicy
gardzieli gaznika.

Koper
Trener
Posty: 5486
Wiek: 43
Rejestracja: 8 października 2004, o 00:48
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wyciszają żużel

#23 Postautor: Koper » 14 czerwca 2010, o 02:12

wypowiedz Kasprzaka dla SF po eliminacjach do GP:
"Zawody były rozgrywane w bardzo trudnych warunkach. Padał deszcz, przez co przerwano trening. W trakcie samych zawodów również przelotnie padało. Wziąłem na te kwalifikacje parę silników, gdyż chciałem bez problemu przejść tę pierwszą rundę. Cieszę się ze zwycięstwa, ale to jest chore, żeby kosztem silników walczyć o start w Grand Prix, gdzie się jeździ na starych. Padło mi parę silników przez ludzi, którzy nie mają pojęcia, albo nie chcą mieć, jak te silniki reagują na nowe wynalazki"

Koper
Trener
Posty: 5486
Wiek: 43
Rejestracja: 8 października 2004, o 00:48
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wyciszają żużel

#24 Postautor: Koper » 7 lipca 2010, o 19:24

Janusz Kołodziej:
Całe zawody, w ogóle nie potrafiłem się przyzwyczaić. Te nowe tłumiki, to jest bardzo zły pomysł. Jest dużo bardziej niebezpiecznie. Motory są słabe, duszą się, zacierają silniki. To nie jest to. To jest zabijanie żużla.
http://www.sportowefakty.pl/zuzel/2010/ ... nie-zuzla/

Awatar użytkownika
Cooper
Trener
Posty: 7445
Rejestracja: 4 maja 2004, o 16:33
Lokalizacja: Made in Poland

Re: Wyciszają żużel

#25 Postautor: Cooper » 16 lipca 2010, o 15:44

http://www.sportowefakty.pl/zuzel/2010/ ... tlumikach/

Dobre wiadomosci, moze to pierwszy krok, do calkowitego odwrotu od kretynizmu:)
Całe życie w drugiej lidze!- nieaktualne do odwołania :)