Wydarzenia w Polsce i na swiecie

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Złoty
Szkółkowicz
Posty: 199
Rejestracja: 23 sierpnia 2007, o 11:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#1 Postautor: Złoty » 7 marca 2022, o 13:46

Nie jest wielką tajemnicą, że atmosfera wokół starszego z braci Łagutów zaczęła się bardzo mocno psuć od razu po inwazji Rosji na Ukrainę. Żużlowcy Motor Lublin przebywali wtedy na zgrupowaniu w Hiszpanii, a poglądy na bieżącą sytuację w Europie podzieliły zespół tak mocno, że pomiędzy Grigorijem Łagutą, a Mikkelem Michelsenem miało dojść do szarpaniny. To jednak nie skłoniło Rosjanina do refleksji, bo w wywiadzie dla WP Sportowefakty nie chciał w żaden sposób odnieść się do wojny w Ukrainie, ale za to wspominał fantastyczne chwile spędzone podczas zrywania mandarynek prosto z drzew.

musialo byc grubo, myslalem ze gosc mieszkajacy x lat na Zachodzie ma inne pojecie na temat rezimu, widocznie mandarynki mu zaszkodzily

https://sportowefakty.wp.pl/zuzel/98894 ... rosjaninem
Ostatnio zmieniony 7 marca 2022, o 13:53 przez Złoty, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gelo
Leszek Demski
Posty: 13380
Rejestracja: 23 września 2002, o 12:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#2 Postautor: Gelo » 7 marca 2022, o 13:50

grzesieck pisze:
ravajas pisze:
grzesieck pisze:
wrzuc zdjecie, w przeciwnym razie ten wpis nie rozni sie niczym od wysrywow produkowanych przez ruskie troll konta na instagramie, twitterze czy facebooku
Dlaczego od razu zakładasz, że to niemożliwe? W Lublinie podczas manifestacji poparcia dla Ukrainy też jakaś idiotka stała z transparentem "Bat'ko nasz Bandera, Ukraina Mat' ". Zdjęcie było w galerii na Dzienniku Wschodnim. Mam je na dysku, ale nie wiem jak tu wrzucić.


oczywiscie, ze jest to mozliwe, ale wiem ze Gelo TVN-u nie oglada, wiec ciekaw jestem zrodla tej informacji

Czasem oglądam - język wroga trzeba znać. Nie mam jak zrobić zrzutu ekranu natomiast w większej grupie aż cofaliśmy kadr, bo nie mogliśmy uwierzyć.

Awatar użytkownika
Kargolo
Trener
Posty: 4514
Rejestracja: 26 sierpnia 2011, o 10:55

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#3 Postautor: Kargolo » 7 marca 2022, o 14:39

Nazywanie Zełeńskiego podpalaczem Europy jest strasznie słabe, on po prostu robi wszystko aby obronić swój kraj. Ale z tym, że Ukraina nie niosła nigdy krwi i śmierci to poleciał mocno. Niosła, i to tym, którzy teraz oferują im najmocniejszą pomoc nie oczekując nic w zamian.
Mam tylko nadzieję, że nikt u władzy w Polsce nawet nie myśli o ofercie USA, to jakby włożyć sobie w zęby odpaloną laskę dynamitu i liczyć na to, że nic wielkiego się nie stanie.

Możliwość wyboru między ZZ a gościem brzmi sensownie. Było nie było każdy z rosjan był ważnym ogniwem swojej drużyny, warto nie karać dodatkowo klubów.

CKM1946
Zawodowiec
Posty: 1312
Wiek: 30
Rejestracja: 25 września 2018, o 11:49
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#4 Postautor: CKM1946 » 7 marca 2022, o 15:03

Kargolo pisze:
Możliwość wyboru między ZZ a gościem brzmi sensownie. Było nie było każdy z rosjan był ważnym ogniwem swojej drużyny, warto nie karać dodatkowo klubów.


ZZ to patologia bo nasz guru może ustawić Sirotkina na u24 i mogą go w dupe pocałować. To samo Leszno Nagibina. Formalnie czyste ręce maja.

Jak wprowadzać to tylko gościa.

jerry78
Trener
Posty: 4535
Rejestracja: 16 czerwca 2007, o 20:18
Lokalizacja: Lublin

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#5 Postautor: jerry78 » 7 marca 2022, o 15:04

kdsz pisze:Dlaczego nie da się blokować postów użytkownika jerry78? Jest moderatorem lub, nie daj Boże, administratorem?

Nikogo nie dodałem do "wrogów" przez 20 lat na forum, ale ten dzień niestety nadszedł. Trudno mi się pogodzić z tak jaskrawym brakiem empatii.


Trzeba wykazywać się sporą podłością albo niezrozumieniem tematu, żeby zarzucać mi brak empatii. Tym bardziej w kontekście tego co pisałem wcześniej.
To jest tragedia obu narodów, wiadomo, że Ukraińcy cierpią najbardziej, ale Rosjanie również a nic nie mogą zrobić, bo każdy sprzeciw kończy się kulką w łeb. Ale pokażmy jacy jesteśmy mocny, bezwzględni i zniszczmy wszystkich Rosjan. Szkoda, że działa psychologia tłumu i tak niewiele osób potrafi trzeźwo myśleć i mieć swoje zdanie. Ja w przeciwieństwie do niektórych potrafię wykazać się również współczuciem dla żołnierzy rosyjskich, którzy niewiedzą gdzie jadą i po co, współczuję ich matkom, ale u nas wszyscy klapki na oczach i wszystkich do jednego wora.


To co się dzieje na Ukrainie przeżywam tak samo mocno jak każdy z was. Dla mnie Putin jest takim samym bydlakiem jak dla każdego z was. Ale dla mnie nie ma podziału na Ukrainiec i Rosjanin, u mnie cały czas jest podział na ludzi dobrych i złych. Dlatego ja nie sortuje ludzi z góry. I nadal uważam, że zbiorowa odpowiedzialność to droga donikąd.
Niechęci do Majewskiego i Dryły nie wyzbędę się nigdy, bo to oni jako opiniotwórczy dziennikarze wzniecili w kibicach podłą wrogość do tych, których wcześniej oklaskiwali. A przecież Putin od kilkunastu lat przyczynił się do śmierci wielu setek tysięcy ludzi np w Czeczenii i Gruzji. Emil już dawno sfotografował się ze zbrodniarzem i przydupasem Putina. Dlaczego wtedy Dryła pił z nimi wódkę, podawał im rękę i piał z zachwytu nad ich akcjami na torze? Dlaczego nie pytał o to czy popierają zbrodniarza? Teraz wszyscy otrzeźwieli? Bo co? Bo wtedy ginęli ludzie daleko od Polski ? Bo ginęli mniej medialnie? Bo teraz stało się to modne, żeby dokopać Ruskom? A może czujemy bezsilność, że nie możemy zatrzymać tej agresji Putina i staramy się ukoić własne sumienia poprzez ślepą zemstę i agresję do kogo popadnie? Czy na pewno to jest ta droga? Czy takie postępowanie coś zmieni w sytuacji Ukraińców?

Teraz odnośnie samego Griszy.
Wiele osób wyzywało go od najgorszych, po niefortunnym wywiadzie dla SF. Hejt jaki się wylał przekroczył wszystkie formy dobrego smaku. A on tylko odmówił komentarza. Może dlatego, że popiera Putina, a może ze strachu (czyt Polecam to
https://kultura.onet.pl/ksiazki/rosyjsk ... de/3jgkm2c). Wtedy tego nie wiedzieliśmy, ale nikomu to nie przeszkadzało, żeby zinterpretować to po swojemu. Ja go broniłem bo takie miałem przekonanie, że brak komentarza wynikał tylko z faktu, iż wiedział już o tym, że nie będzie jechał w Motorze i nie chciał pogarszać swojej sytuacji w Rosji. Pisałem wtedy
A możesz wytłumaczyć czym dziś przegrał? Wywiadem, który udzielił znając już swój los? Cokolwiek by nie powiedział to już nie miałoby sensu, tym bardziej walenie w Putina z grubej rury.
No i jeszcze raz powtarzam, żadne oświadczenia, kajanie się, nie uratowałyby jego losu w naszym klubie.

Wygląda na to teraz, że faktycznie tak było i los Griszy był przesądzony dużo wcześniej.
Zaczynają pojawiać się plotki o kłótni na obozie, o spięciach z Mikkelem czy Dominikiem, o nieakceptowalnym dla nas Polaków podejściu do obecnej wojny. Ale dopiero teraz to wypływa.
Dlatego nie wycofuję tych słów:
Mi jest ciężko uwierzyć w to, że ktoś nie będący pod wpływem reżimu w ogóle może popierać zbrodnie Putina, dlatego nie wierzę w to, że taki światopogląd ma Grisza. Obym się nie mylił.
Mogę cię zapewnić, że jakbym się dowiedział, że tak jest faktycznie to jestem w stanie odszczekać tą całą obronę jego osoby.

Kończąc wątek Griszy,
Jeśli faktycznie wewnątrz zespołu wybuchł konflikt z powodów poglądów Griszy, to i dla mnie temat jego jazdy w klubie jest zamknięty. Po pierwsze atmosfera, a po drugie człowieczeństwo. Otwarte popieranie wojny, zabijania niewinnych dzieci, niszczenie miast jest dla mnie nieakceptowalne.
Ale każdy człowiek odpowiada za siebie, każdy pisze swój los.
Odpowiedzialność zbiorowa to nie moja bajka i tak po ludzku szkoda mi tych rosyjskich zawodników, którzy pomimo odpowiednich wartości muszą cierpieć za zepsute sumienia innych.
I na koniec jeśli kogoś uraziłem to przepraszam. Za dużo niepotrzebnych emocji.

Awatar użytkownika
ravajas
Trener
Posty: 4041
Rejestracja: 16 listopada 2003, o 16:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#6 Postautor: ravajas » 7 marca 2022, o 15:18

jerry78 - bardzo dobrze napisane. Głos rozsądku w tym festiwalu hipokryzji. Dlatego powtórzę; nie da się zachować zdrowia psychicznego jednocześnie będąc krytykiem Putina i zwolennikiem Unii Europejskiej. Tej samej "Unii", która robi ze zbrodniarzem interesy uzależniwszy od niego uprzednio swoich członków. A przecież Putin zbrodniarzem jest nie od 11 dni tylko co najmniej od 2014 roku.
I Angela Merkel - największa ruska onuca.

KDS
Szkółkowicz
Posty: 200
Rejestracja: 15 września 2020, o 21:53

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#7 Postautor: KDS » 7 marca 2022, o 15:19

CKM1946 pisze:ZZ to patologia bo nasz guru może ustawić Sirotkina na u24 i mogą go w dupe pocałować. To samo Leszno Nagibina. Formalnie czyste ręce maja.

Zakaz startu Rosjan oznacza raczej zakaz wystawiania ich w składzie meczowym. A nie tylko zakaz pojawienia się pod taśmą. To ZZ musiałoby działać na jakichś "specjalnych" warunkach.
Ostatnio zmieniony 7 marca 2022, o 15:23 przez KDS, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Perez
Trener
Posty: 4205
Rejestracja: 8 marca 2009, o 21:08
Lokalizacja: Lubartów

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#8 Postautor: Perez » 7 marca 2022, o 15:23

Przecież logicznym jest Zagar, lepszy od ZZ. Nie daj Boże przy ZZ ktoś dostanie kontuzji i jesteśmy w pupie x2
Ostatnio zmieniony 7 marca 2022, o 15:29 przez Perez, łącznie zmieniany 1 raz.
Mistrz, Mistrz, MOTOR MISTRZ!!!

Haron90
Senior
Posty: 993
Rejestracja: 4 lipca 2021, o 11:03

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#9 Postautor: Haron90 » 7 marca 2022, o 15:24


Awatar użytkownika
niespokojny
Trener
Posty: 5624
Rejestracja: 11 września 2009, o 12:38

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#10 Postautor: niespokojny » 7 marca 2022, o 15:30

Przeciez kombinatorstwo latwo ukrocic. Wystarczy dodac warunek sklasyfikowanych w poprzednim sezonie. Dziekuje i dowidzenia.

@jerry78 tez mi szkoda Rosjan. Ale na pewno nie tych ktorzy majac dostep do kazdej informacji, widzac zdjecia zabijanych dzieci, zyjac tyle czasu na zachodzie, dalej popieraja swojego wodza. Tzn. ze tak samo by sie zachowal jakby zaatakowano Polske. Strach pomyslec jakby sie pokusil o jakas prowokacje, albo "Z" na kewlarze. Niech jezdzi we Wladywostoku.

A brak komentarza tak jak mowilem, tez jest odpowiedzia...
Lepiej być najgorszym wśród najlepszych niż najlepszym wśród słabych

Awatar użytkownika
tezetomaniak
Trener
Posty: 4523
Rejestracja: 12 lipca 2007, o 21:37

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#11 Postautor: tezetomaniak » 7 marca 2022, o 16:30

niespokojny pisze:Strach pomyslec jakby sie pokusil o jakas prowokacje, albo "Z" na kewlarze.

Tyle się mówi, żeby w busie metanolu nie wozić :roll:

Po lekturze wywiadu z Sajdakiem biorę popcorn i czekam na komentarze obrońców trajektoriu. Albo nie, lepiej niech nie piszą już nic.

jerry78
Trener
Posty: 4535
Rejestracja: 16 czerwca 2007, o 20:18
Lokalizacja: Lublin

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#12 Postautor: jerry78 » 7 marca 2022, o 16:39

BobTheMonter77 pisze:W naszym (Polski) interesie jest możliwie jak najdłużej unikać bezpośredniego starcia militarnego z Rosją i w szybkim tempie zbroić się na wszelkie sposoby


Wypowiedź z 2016 roku. Wtedy wydawało się, że gość gada głupoty

link usuniety - grzesieck

Awatar użytkownika
luCas
Kadrowicz
Posty: 1605
Rejestracja: 26 stycznia 2004, o 19:52

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#13 Postautor: luCas » 7 marca 2022, o 16:55

Jak juz Olszanski vel Jablonowski wjezdza na Kasztance to chyba czas powiedziec basta. Uprasza sie admina o ukrocenie tej dyskusji.
"Kto nie potępia - ten przyzwala" - Jan Karski

KrzyczącyK1b1c
Kadrowicz
Posty: 1588
Rejestracja: 22 października 2019, o 17:11

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#14 Postautor: KrzyczącyK1b1c » 7 marca 2022, o 17:08

Ten wywiad z Sajdakiem powinien zamykać temat Griszy. Załość
Ostatnio zmieniony 7 marca 2022, o 17:25 przez KrzyczącyK1b1c, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
grzesieck
Trener
Posty: 6072
Rejestracja: 22 maja 2003, o 19:59

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#15 Postautor: grzesieck » 7 marca 2022, o 17:10

jerry odpocznie od forum przez tydzien

przydaloby sie to tez paru innym osobom ale tyle szamba sie przewinelo przez ten temat w ostatnich dniach, ze ciezko nadazyc z czytaniem, wiec jezeli ktos czuje sie obrazony, to po prostu zglaszajcie posty, tak bedzie latwiej
METHANOL ADVENTURE TEAM

Awatar użytkownika
Perez
Trener
Posty: 4205
Rejestracja: 8 marca 2009, o 21:08
Lokalizacja: Lubartów

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#16 Postautor: Perez » 7 marca 2022, o 17:17

KrzyczącyK1b1c pisze:https://sport.interia.pl/zuzel/news-trzy-dni-z-rosjanami-wstrzasnely-polskim-mechanikiem,nId,5877378 ten wywiad powinien zamykać temat Griszy.

Ile razy jeszcze ktoś wrzuci ten sam link? Umiecie czytać kilka postów wstecz?

Edit. Dziś w audycji 5:1 gościem Tomasz Dryła. Dla zainteresowanych możliwość zadawania pytań.
Mistrz, Mistrz, MOTOR MISTRZ!!!

KrzyczącyK1b1c
Kadrowicz
Posty: 1588
Rejestracja: 22 października 2019, o 17:11

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#17 Postautor: KrzyczącyK1b1c » 7 marca 2022, o 17:25

Perez pisze:
KrzyczącyK1b1c pisze:https://sport.interia.pl/zuzel/news-trzy-dni-z-rosjanami-wstrzasnely-polskim-mechanikiem,nId,5877378 ten wywiad powinien zamykać temat Griszy.

Ile razy jeszcze ktoś wrzuci ten sam link? Umiecie czytać kilka postów wstecz?

Edit. Dziś w audycji 5:1 gościem Tomasz Dryła. Dla zainteresowanych możliwość zadawania pytań.

edytowałem :)

piotr76
Senior
Posty: 714
Rejestracja: 30 marca 2006, o 09:11
Lokalizacja: Lublin/Wa-wa
Kontakt:

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#18 Postautor: piotr76 » 7 marca 2022, o 17:58

Jakie są poglądy Łaguty?
- Proszę jego pytać. Na pewno nie są takie jak moje. Mogę jedynie powiedzieć, że on nie popiera wojny, ze nie chce, żeby ginęli ludzie.

Mimo wszystko się złapali z dunem ... coś chyba nie tak neutralny ten Grisza ...
MM ma ciężki i prowokacyjny charakterek zresztą chyba większość dunów żużlowców ale i tak szarpanina penie wyszła GL

Nie wiem czy to do mnie jako obrońcy Griszy ... jeśli tak to trochę chyba kulą w płot.
Jeśli miał bym wiedzę taką jak teraz to normalne że drzwi zamknięte i tyle ...

Pisałem że nie wiem i w zasadzie nic nie powiedział ... ale jeśli chcesz to mogę uderzyć się w pierś jeśli sprawi Ci to przyjemność ...
nie mam problemów i potrafię się przyznać do błędów

co do odpowiedzialności grupowej w stosunku do Rosjan dalej będę się trzymał że tak nie można robić ... Efekty są odwrotne a propaganda ma dodatkową karmę.

Jeśli mielibyśmy podchodzić tak jak nie którzy chcą to po wczorajszej wypowiedzi na temat flagi kłamcy Zełenskiego
to powinniśmy wszystkich Ukrainców wypier ... z Polski, ale chyba nie tędy droga ... teraz jest może najlepszy czas żeby to przemyśleli
ale Ci zwykli obywatele bo władza na Ukrainie jaka jest widać i to coraz bardziej ...
zamiast 500 + program Beryl +

Awatar użytkownika
ravajas
Trener
Posty: 4041
Rejestracja: 16 listopada 2003, o 16:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#19 Postautor: ravajas » 7 marca 2022, o 18:27

grzesieck pisze:zglaszajcie posty, tak bedzie latwiej

Jeśli chcesz i możesz, to wydziel te wypowiedzi do odrębnego wątku, bo temat wojny jest bardzo aktualny i uciec od dyskusji o nim jest niepodobna. Tam można by dyskutować, żeby nie zaśmiecać tematu Motoru w sezonie 2022. Zamiast banować np. ;)

Czarek
Trener
Posty: 5335
Rejestracja: 16 marca 2004, o 10:50

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#20 Postautor: Czarek » 7 marca 2022, o 20:11

KrzyczącyK1b1c pisze:Ten wywiad z Sajdakiem powinien zamykać temat Griszy. Załość

Tak. Żałość, że dajecie się tak podpuszczać. Jako kibic życzę mojemu Klubowi znalezienia dobrego zawodnika, ale tak po ludzku to za to k.....o nie powinno być żadnego zastępstwa i doły tabeli.
Dyktator forum: Czarek ban na tydzień, reszta ostrzeżenia.

KrzyczącyK1b1c
Kadrowicz
Posty: 1588
Rejestracja: 22 października 2019, o 17:11

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#21 Postautor: KrzyczącyK1b1c » 7 marca 2022, o 20:37

Czarek pisze: ale tak po ludzku to za to k.....o nie powinno być żadnego zastępstwa i doły tabeli.

Co nazywasz kurestwem?

Awatar użytkownika
tezetomaniak
Trener
Posty: 4523
Rejestracja: 12 lipca 2007, o 21:37

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#22 Postautor: tezetomaniak » 7 marca 2022, o 20:43

Czarek pisze:Tak. Żałość, że dajecie się tak podpuszczać. Jako kibic życzę mojemu Klubowi znalezienia dobrego zawodnika, ale tak po ludzku to za to k.....o nie powinno być żadnego zastępstwa i doły tabeli.

Obrazek

Czarek
Trener
Posty: 5335
Rejestracja: 16 marca 2004, o 10:50

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#23 Postautor: Czarek » 7 marca 2022, o 20:49

KrzyczącyK1b1c pisze:
Czarek pisze: ale tak po ludzku to za to k.....o nie powinno być żadnego zastępstwa i doły tabeli.

Co nazywasz kurestwem?

To o czym napisał m.in. Davey Watt: Światu przydałaby się teraz odrobina współczucia, ale zamiast tego FIM usunęła z Grand Prix Artioma Łagutę i Emila Sajfutdinowa, ponieważ są Rosjanami! Co za straszni hipokryci! Dwóch facetów, którzy opowiedzieli się przeciwko wojnie, byli fantastyczni dla sportu żużlowego i organizacji charytatywnych. Wyrzucacie ich jak worek cegieł za politykę. Potępiam tę głupią wojnę, tak jak wszyscy inni… ale ci faceci nie biorą udziału w wojnie!
Dyktator forum: Czarek ban na tydzień, reszta ostrzeżenia.

Ge(L)o
Trener
Posty: 3273
Rejestracja: 26 czerwca 2006, o 12:14
Lokalizacja: Lublin

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#24 Postautor: Ge(L)o » 7 marca 2022, o 22:01

Hancock z Hamillem nie powinni odjechać ani jednego meczu w polskiej lidze w historii.
Cóż... Mam świadomość, że ci, co zachowali trzeźwy umysł w tej całej histerii (ja, Czarek, jerry, piotr i Gelo) bronią przegranej sprawy i zaraz z łatką ruskich agentów opuścimy forum , jeśli tak zdecyduje Ministerstwo Prawdy.
Ja odpuszczam. Pogadamy za kilka tygodni jak emocje opadną.

Jak covidioza zniknęła w sekundę, tak zniknie ukrainofilia.

Przypominam jeszcze raz, że jestem zdeklarowanym rusofobem i na pytanie kiedy zostanie zdjęta ruska szmata z pierwszego łuku zostałem napiętnowany przez tych samych gości, co teraz zarzucają normalnym ludziom bycie ruską onucą.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Konfli ... 81952.html
Tymczasem ta wojna trwa od 2014 roku. Ile w tym czasie Rosjanie startujący w polskich ligach wygrali wyścigów i zarobili pieniędzy ? Ktoś w tym czasie protestował przeciw startom kacapów w Polsce ? Pytał o ich poglądy ?

Nie będę bronił Łaguty, nie powinien reprezentować barw Motoru wobec faktów, które wyszły. Trzeba było jedynie spytać go o stosunek do wojny i Putina, zanim kontrakt został podpisany (wydaje mi się, że ten fakt zaistniał już po inwazji Rosji na "niepodległą Ukrainę" w 2014 roku).

TYLKO MOTOR !

Awatar użytkownika
kibicLBN
Trener
Posty: 6481
Rejestracja: 23 lipca 2009, o 21:47

Re: Motor Lublin w sezonie 2022

#25 Postautor: kibicLBN » 7 marca 2022, o 22:19

Davey Watt to se siedzi w Australii w bardzo komfortowym położeniu, bo jego ruskie rakiety ani atomy nie dosięgną. Także tego
Nie ma ludzi niezastąpionych, ale są ludzie niepowtarzalni.